Undervisningsforløb
Undersøg havets mest fascinerende dyr!
Hvor sidder en blækspruttes hjerne, hvordan ser dens mund ud, og hvordan kan den egentlig skyde med blæk?
I dette undervisningsforløb får dine elever mulighed for at studere et af havets mest spændende dyr på helt tæt hold. Sammen kigger vi på blækspruttens specielle anatomi, levevis og utrolige evne til at tilpasse sig livet i havet.
Alle elevernes sanser bliver aktiveret, når de to og to skal dissekere og undersøge en tiarmet blæksprutte, og de skal identificere organer som gæller, blæksæk, øjne og næb.
Forløbet omsætter teori til praksis og giver dine elever en fascinerende oplevelse, der helt sikkert vil suge sig fast i hukommelsen!
Undervisningen tilpasses klassetrin og fagligt niveau og egner sig særligt godt til mellemtrinnet og den første biologiundervisning i udskolingen.
Dissektionen kan med fordel bruges i forbindelse med undervisning i:
- Anatomi og fysiologi
- Tilpasning og evolution
- Dyregrupper og biodiversitet
- Fødekæder og havets økosystemer
- Den naturvidenskabelige arbejdsmetode
Det praktiske
Klassetrin: 4.-7. klasse
Fag: Natur og teknik
Færdigheds- og vidensområder og -mål: Læs mere om forløbets færdigheds- og vidensområder og -mål her
Varighed: cirka 1,5 time
Antal: Op til 28 elever pr. forløb
Pris: 1.490 kr. plus eventuel entré til museet (Se priser under "Skoler")
Tider: Forløbet kan bookes mandag til fredag kl. 10 eller kl. 12.45, dog ikke i skolernes ferier.
Vi ser frem mod en spændende ombygning af museet i de kommende år. Derfor sker booking af undervisningsforløb fra 2027 med forbehold for tilgængelighed af lokaler.
Spørgsmål og svar
Du kan booke ved at sende os en forespørgsel.
Herunder kan du får svar på nogle af de mest almindelige spørgsmål.
Hvordan skal priserne forstås?
Undervisningsforløbet koster 1.490 kr. plus eventuel entré til museet.
Børn under 18 år har gratis adgang, og som udgangspunkt er der gratis adgang for to lærere.
Reglerne er forskellige afhængig af, hvilken type institution man kommer fra. Derfor henviser til vores billetside, hvor det står beskrevet, hvilke regler der gælder for hvem.
Der er ingen øvre grænse for, hvor mange lærere der må være med pr. forløb, dog skal "ekstra" lærere betale entré.
Hvad med elever med særlige behov?
Vi har altid plads til elever med særlige behov, dog vil vi gerne have lidt flere detaljer, så vi kan nå at forberede os.
Dette kan du tilføje i din forespørgsel.
Hvordan foregår afregningen?
Efter forløbet får I tilsendt en faktura for entré og forløb.
Det er muligt at betale med betalingskort, bankoverførsel eller EAN.
Hvad er afbestillingsreglerne?
Forløbet kan omkostningsfrit afbestilles indtil to uger før startdato. Ved senere afbestilling beregnes et afbestillingsgebyr svarende til 65% af den samlede booking.
Ved afbestilling, forstås annullering, afkortning og lignende væsentlige ændringer i forhold til bestillingen.
Ved udeblivelse opkræves det fulde beløb.